Jsem podvodník, ale je to vlastně paradox

Pod příspěvkem Jak mu to mám vysvětlit, aby to konečně pochopil se objevil komentář, který mne zaujal a říkal jsem si, že je potřeba znova a znova opakovat jednu a tu samou věc pořád dokola. Na blogu už o tom mám 2 příspěvky:

Jak mu to mám vysvětlit, aby to konečně pochopil


Jak vysvětlit manipulátorovi, že je manipulátor

Tohle téma se opakuje do nekonečna pořád dokola. I absolventi mých kurzů na to často zapomínají. Než si správné reakce zažijete a než je začnete dělat rutinně, tak to chvilku trvá a ty samé chyby nějakou dobu opakujete.

Tento komentář je dobrý i v tom, že obsahuje obvinění mne, že jsem vlastně podvodník. Komentář zní:

Nakonec manipulátor odzbrojí druhého, ale jak mu vtisknout myšlenku, že on pochybil, tak to nebylo vysvětleno!

Byl jsem načapán na švestkách. Pochybil jsem. V názvu příspěvku jsem vám slíbil, že dostanete návod, jak mu to máte vysvětlit, ale ve skutěčnosti pointa příspěvku je úplně jiná.

Pointa všech mých příspěvků je, že to nejde. Už to, že si dáváte takovéhle zadání, tak si generujete dokonalý, nevyčerpatelný zdroj viny za to, že vy nejste schopni “to” vysvětlit.

U online kurzu Jak se ubránit manipulátorům a neuvysvětlovat se k zoufalství je pointa už v názvu. Už nevím, jak mám lidem přiblížit a naznačit – tedy jim vysvětlit (asi bych si měl pustit svůj kurz :)) – že aplikace stále stejného postupu dokola, tedy někomu něco vysvětlovat a snažit se “vtiskávat myšlenky”, nevede k cíli.

Problémy manipulace a nefyzické agresivity nemají totiž kořeny v myšlení, kognitivní složce nebo v intelektu. Jsou to mechanismy pramenící z emocí, struktury osobnosti nebo, chcete-li, nevědomí. Skrz myšlení do těchto mechanismů nevtisknete vůbec nic.

Já se omlouvám, mrzí mne, že zneužívám vašeho konceptu, který všichni máte zarytý v hlavě a jedete jej pořád dokola. Zneužívám tento koncept jako marketingový nástroj. Že dám do názvu příspěvku “Jak mu to mám vysvětlit …” , protože vím, že tuhle otázku si kladou lidi furt dokola.

Zajímavé je, kde se tendence, pořád někomu něco vysvětlovat, bere. To je téma, které také rozebírám v online kurzu. Tam se dozvíte, kde se tahle potřeba bere. Tam tuto myšleku rozvíjíme. Vysvětlovací tendence je tak zažitá, že lidé nemají v podstatě k dispozici jiné reakce na manipulativní jednání.

S tendencí pořád někomu něco vysvětlovat to pak končí tak, že pořád někde chodíte a někomu něco vysětlujete. A nikdo vám to nevěří. Myslíte si, že pak půjdete při rozvodu s agresivním partnerem k soudu, a že vám to někdo uvěří atd. No a ono to nefunguje! Zjevně to nefunguje, ale lidé to pořád dokola dělají.

Pokud chcete alternativy k tomu, jak s lidmi komunikovat jinak, tak je najdete v mých kurzech. A není to vysvětlování!

Jestli vás mate to, že si z tendence vysvětlovat dělám v názvech příspěvků legraci, tak vězte, že to je ironie. Vysvětlováním si budete pořád nabíhat. Dáváte si blbý zadání. Snažíte se o něco, co neexistuje. Mámíte z jalovice tele.

Nemá největší hodnotu přestat dělat pořád dokola něco, co nevede k výsledku? Přestat být přesvědčený o něčem, co neexistuje, co neplatí? To je pointa mých příspěvků. Pointa, která je vyjádřená paradoxem.

A pávě práce s paradoxy je klíčovou součástí toho, co dělám. Manipulátoři a jinak nefyzicky agresivní jedinci, jsou vždy logicky nekonzistentní. To znamená, že se dají právě prostřednictím paradoxů, které neustále generují, odhalit.
 

Jeden názor na “Jsem podvodník, ale je to vlastně paradox

  1. Ne opravdu to nejde vysvětlit napsal/a:

    Ne nejde to vysvětlit, manipulátor vždy vše otočí proti manipulovaným. Umí to, je to jejich životní energie, ze které fungují. Často pod rouškou pomoci a díky tomu na sobě vytváří závislost. Nejde to v danou chvíli vysvětlit bohužel ani oběti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.