Vždyť už jsem se změnil, tak proč mi nedáš ještě šanci?!

Minulý týden jsem se svou klientkou řešil zajímavou a exemplární situaci, se kterou se ve své praxi setkávám poměrně často. Když se rozcházíte s někým, kdo Vás manipuluje a kdo Vás emočně sráží na dno, když konečně dojde na lámání chleba a Vy mu sdělíte, že s ním už nemůžete vydržet a chcete se rozejít, nastanou zajímavé reakce, kterými Vám bude motat hlavu.

Agresor totiž, přestože není schopen prožívat vinu, prožívá alespoň strach. Strach z toho, že o Vás přijde. Začne se tedy nějak přizpůsobovat, „sekat latinu“ a chovat se hezky, pozorně a mile. Pak ale zas přijde situace, která Vás začne mást, a vy si nebudete jistí, co je a co není skutečnost. Uslyšíte fráze typu: „Vždyť už jsem se změnil, tak proč mi nedáš šanci?“


Co s tím? Jak naložit s tím, že ten člověk zjevně nějakou snahu projevil a říká o sobě, že se změnil? Zdá se, že motivaci změnit se má a že i tu vinu pravděpodobně prožil. Nenechte se ale zmást. Toto není motivované vinou, tedy vyššími formami a mechanismy přizpůsobení, ale strachem (podrobněji o vině a strachu viz seminář). Dnes se zaměřím na to, co fráze: „Už jsem se změnil, tak proč mi nedáš šanci?“, znamená.

Do nepříjemných situací a stavů jste se dostali především proto, že Vás tento člověk neustále manipuloval a obviňoval. Z takového kolotoče se nedá vystoupit a postupně zjišťujete, že takovému člověku se nedá nic vysvětlit. Zkrátka nefunguje tak, jak byste očekávali u naprosté většiny populace – že pochopí, přijme vinu a nebude dělat věci, které Vás poškozují a na které ho upozorňujete. Ve chvíli, kdy vysloví tuto frázi, napadne Vás: „vždyť on se vlastně změnil…“. Klienti mají vždy tendenci agresorům věřit vše, co jim řeknou.

Už v samotné frázi ale spatřuji první zádrhel. Může člověk sám o sobě udělat takové sebehodnocení? Nebo je to důkaz jakého si narcismu, kdy si člověk připisuje ty nejlepší možné vlastnosti a dokonce i schopnost posuzovat, zda je schopen někomu ubližovat či nikoliv? To dle mého smrdí sebechválou. Sebehodnocení používáme s klienty jako identifikační kritérium při analýze soudních spisů a vyjádření agresorů. Takoví lidé všechny své vztahy popisují z pozice první osoby, kdy „ něco… mám dobrý vztah s dítětem…a je to úžasné, atd.“. To je samo o sobě jedno z důležitých vodítek a identifikačních kritérií toho, že ten člověk komunikuje špatně, manipuluje a své sebevnímání a vnímání vztahů má nevyvinuté.

Zajímavá je i druhá část fráze: „…tak proč mi nedáš ještě šanci?“. Tady přecházíme od narcismu k přímé agresi. Rozcházíte se s člověkem proto, že Vás neustále obviňoval a on se Vás teď snaží přesvědčit, že se změnil (narcismus). Je třeba si uvědomit, že strukturu osobnosti nelze jednoduše změnit. A už vůbec to nelze samo od sebe. S tím Vám vždy musí někdo pomoci. Příčina je totiž většinou v raném dětství, kdy agresorovi někdo neumožnil se plně psychicky vyvinout. Říci tedy „já jsem se změnil“, je nesmysl. Otázka „proč mi nedáš šanci?“ je pak obrovský zdroj viny a „obviňovačka“. Schovává se za tím „ty jsi ta špatná, já už jsem se změnil, jsem úžasný a ty sis to celé vymyslela… nejdřív sis na něco stěžovala, já jsem to změnil a tak si už nemáš na co stěžovat, takže bys mi tu šanci měla dát. Je tvá vina, že mi tu šanci nedáváš.“

Rozcházíte se s člověkem, který je manipulátor a on se Vás manipulací snaží přesvědčit, že už se změnil a že je Vaše vina, že mu nedáváte šanci a kolaps vztahu je na Vás. Pokud víte, co můžete od manipulátora očekávat, tak Vás to až tak nepřekvapí. Člověka, který v tom ale není tak zběhlý, to může zmást až paralyzovat. Pokud jste bombardovaní frázemi tohoto typu, nevíte, zda tomu člověku věřit a začnete si generovat vlastní vinu. Roztočí se Vám myšlenky, nemůžete spát a cítíte se jako ti špatní.

Zkuste to zastavit, a kdyby to nešlo, ozvěte se na konzultaci. Pracujeme na tom, abyste si tyto „sebeobviňovačky“ neroztáčeli stále dokola. Připravte se na to, že takové fráze se objevují zcela běžně i v soudních spisech a vyjádřeních v rámci rozvodového řízení. Dokonce to kvitují soudní znalci a psychologové, což považuji za validaci naprostých absurdit. Nenechte se tím zaskočit. Většina terapií nařízených soudem a mediací jsou podpora „brainwashingu“.

Kdybyste se chtěli na takovou situaci připravit, nebo v ní už jste a nevíte si rady, ozvěte se. Můžete také absolvovat kurz „Jak se ubránit manipulátorům a neuvysvětlovat se k zoufalství“, ve kterém se těmto tématům věnuji podrobněji. Uvádím konkrétní příklady z konkrétních kauz mých klientů. Uvidíte, co se typicky objevuje a co se u těch manipulátorů opakuje. Tito lidé nejsou příliš kreativní, a ač se Vám zdají super-inteligentní a nepředvídatelní, jejich vzory chování se opakují. Díky tomu mohu předávat know-how, které jsme u poruch osobnosti rozklíčovali, dalším lidem. Uvidíte, že se variace způsobů Vašeho konkrétního manipulátora naučíte rozpoznávat velmi dobře.

Přeji vám, abyste fráze podobného typu a podobné obviňovací a brutální konstrukty dokázali rozpoznávat co nejrychleji, nebrali si je k srdci a uměli na ně správně reagovat, čímž tu agresi zastavíte a agresorovi znepříjemníte. Držte se!

 

7 názorů na “Vždyť už jsem se změnil, tak proč mi nedáš ještě šanci?!

 1. Díky napsal/a:

  Děkuji, že své zkušenosti sdílíte. Vaše články a videa mi dodaly sílu bojovat s “mým” manipulátorem. I když to není ještě 100% za mnou, už vím, že to dotáhnu do konce a nenechám se ve vztahu dusit.
  Ještě jednou děkuji.

 2. JeuneBug napsal/a:

  Muj top: “Ja se tak snazim, ale s tvym pristupem to nema cenu! Uz nemam chut se ani snazit, ty to vsechno sabotujes.”

  • K. B. napsal/a:

   I já se přidávám k velkým díkům za to, čemu se věnujete. Zjistila jsem, že proti osobám s poruchou osobnosti-psychopatům opravdu není skoro nikde odvolání, psychologové, právníci, úřady na psychickou tyranii opravdu neslyší. Je těžké ji interpretovat a když se zadaří, kolikrát koukají ještě na vás, jako na blázna. Tak jste jediná moje zbraň, která se mi osvědčila!! Už jsem si zakoupila dva kurzy a obrana vážně funguje. Mám co dočinění s bývalým partnerem a celou jeho rodinou, tak mohu potvrdit. Taky “motivační” 🙂 videa, která sdílíte jsou střípky pomoci mě ušité na míru. Doufám, že se vám bude dařit dál tohle provozovat.

 3. Anonym napsal/a:

  Zajimalo by mě jestli manipulator vůbec ví o tom že je manipulátor… A teď když to píšu tak si to vše uvědomuji .. Moooc dobře o tom Ví 🙁

 4. Mia napsal/a:

  Vaše články jsou přesné a je to neuvěřitelné, že jsem i já obětí tohoto témata… Během dvou hodin je toto druhý článek co od vás čtu a nestačím se divit…. Ani jediný slovo nemůžu vyškrtnout, že by to nebyla pravda a “uklidnit” se tím, že to není můj případ… 🙁

 5. B napsal/a:

  Moc děkuji, tuhle větu ,,Už jsem se změnil, pochopil jsem v čem jsem dělal chyby tak proč mi nedáš ještě šanci” jsem slyšela už mockrát a ty emoce jsou strašný. A jak říkáte, pocit, že já jsem ta špatná, přijde. Strašně moc děkuji za vysvětlení. Zase jsem o kousek dál.

 6. Anonym napsal/a:

  Čtu vaše články nekolik let jsem žila s člověkem kterého jsem milovala ale nechápala jsem jeho povahu .říkala jsem ,že je jak Jekyl a Hyde.ale až po psychickém zhroucení kdy jsem skončila na psychiatrii jsem zjistila ,že jsem žila s manipulátorem.vic jak 3 roky spolu nežijeme a přesto se mě pořád snaží dostat zpátky do života ,prý mě nikdy nikdo nemiloval jako on.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.