Zkušenosti absolventů kurzu

Protože absolventi kurzu mohou být stále v kontaktu s osobami, pro které by zveřejnění jakýchkoliv informací mohlo představovat záminku k různým formám agrese, tak jsou všechny příspěvky anonymní.

Mám toho už hodně za sebou, ale teď jsem si koupila kurz od Vás – a musím Vám strašně moc poděkovat!!!

Dobrý večer! Už léta hltám a studuji cokoli, co najdu o manipulaci (jsem letitá “oběť” 🙂 ). Mám toho už hodně za sebou, ale teď jsem si koupila kurz od Vás (díky Vaší akci se slevou 🙂 ) – a musím Vám strašně moc poděkovat!!! To jsou fantastické, nové, komplexní informace! Obrovsky si vážím toho , co děláte. Vaše videa už sleduji nějakou dobu. Ale tohle je pro mě bomba. Vaše práce je nesmírně smysluplná. Myslím, že můžu poděkovat jménem mnoha a mnoha lidí. Co děláte, je úžasné!! Docvakávají mi další věci mého života – Vy mi to tam všechno vysvětlujete.

Vidět světlo na konci tunelu a již si nemyslím, že je to nákladní vlak

Začala jsem číst Váš blog v květnu a studovat patologické poruchy více do hloubky. Od té doby jsem konečně dotáhla rozvod do konce a teď jsem (navzdory tomu, že ztratím “domov”) konečně na cestě ven, pár týdnů do přestěhování. Ještě mne čeká dlouhá cesta, vím to. Ale moc Vam děkuji za to, že jste mi pomohl vidět světlo na konci tunelu a již si nemyslím, že je to nákladní vlak.

Komplexní návod proč, jak, co mám dělat atd., jste mi poskytl až Vy.

Každopádně děkuji za tento kurz. Pár psychologů mi potvrdilo, že bývalý manžel – agresor – je agresor, že musím nastavovat hranice, že i ať nastavuji zrcadlo, že pokud strhnu na svou stranu někoho, tak ovlivním i jeho, ale komplexní návod, proč, jak, co mám dělat atd. jste mi poskytl až Vy.

Absolvovaním kurzu som si zachránila zdravie nielen psychické, ale aj fyzické

Ďakujem Vám za zaslanie kurzu, myslím, že jeho absolvovaním som si aj zachránila zdravie nielen psychické ale aj fyzické. Píšem Vám až teraz, nakoľko v čase, keď som začala s kurzom som bola v dosť mizernom psychickom stave a nevedela som ani len sformulovať myšlienky, to už vôbec nie konštruktívne debatovať o probléme. Teraz po absolvovaní kurzu a uskutočnení radikálnych zmien v živote osobnom a pracovnom ( agresora som si totižto pre 4 rokmi nanominovala aj do vlastnej firmy …) by som sa rada s Vami dohodla na termíne konzultácie..

Protože se mi vše rozkrylo, není už cesta zpátky, to cítím. Naštěstí!

Kurz mi otevrel oči a mohla jsem konečně připustit, že blázen nejsem já… to mi podepřelo sebevědomí. Samozřejmě cesta neni vůbec jednoduchá. Člověk zjišťuje, že nastavování hranic funguje, je však velmi náročné pro někoho, kdo to dlouho nedělal a i pro toho, vůči němuž je nastavujete. Nechápe, co se nejednou děje. Teď pracuju na tom, abych vydržela. Ale protože se mi vše rozkrylo, není už cesta zpátky, to cítím. Naštěstí!
Co je na tom rozkrývání velmi zajímavé, je moje poznání, že nastavováním hranic druhým, sama koriguju svoje respektování hranic ostatních.

Nechci již o věcech mlčet a mít strach

Zatím mi nabyté vědomosti pomohly v tom, že už vím že chyba “není na mém přijímači”… naplnilo mě to klidem, a jde mi krásně používat techniky z kurzu, nejvíce zatím oceňuji při telefonech (a i jedno setkání proběhlo naživo) s mojí matkou, která mi naprosto ukázkově škodí, uráží se, zesměšňuje, a napadá, a všemožnými způsby se snaží, abych neměla dobrý pocit, vždy zvolí otázku, na kterou nemám odpověď, nic jí do toho není, a pokud nechci odpovědět, opět se zase uráží.. Jde mi reagovat s naprostým klidem, opravuji její věty, které jsou napadající… a jakoby “zpovzdálí” sleduji její reakce a vývoj situace. V práci se mi zatím spíše stává, že jsem nervozní, a přeříkávám se před “tlupou” kolegyň, kde po dnešních lekcích vidím naprostou spojitost také v manipulaci skrze prostředníka, tyhle velké lekce “naživo” mě teprve čekají, ale i dnes jsem se klidně vyjádřila ke kolegyni, která lže, že jí nevěřím. Nechci již o věcech mlčet, a tvářit se, že neexistují, a mít strach, kdo se mnou bude souhlasit..

Mám mnohem větší “čich” …

Po absolvováni kurzu mám na ty manipulanty takový mnohem větší “čich” je to až legrace, když mi někdo začne vyprávět, že má v práci kolegu, který se chová tak či onak a já dotyčné osobě chování kolegy dovykreslím a popíši a oni na mě koukají jak je to možné, že to vím.

Ale co mě totálně ohromilo je fakt, že …

Už jsem sice v druhé půlce druhého týdne, ale nějak jsem měla potřebu se vrátit k tomu prvnímu a shrnout si moje osobní přínosy jednotlivých kapitol:

1. kap. – princip plazího mozku: pro mě naprosto převratné odhalení. Jen tím, že jsem pochopila, jak a proč se plazí mozek aktivuje, jsem najednou schopná sama sebe zastavit dřív než přejdu do útoku nebo útěku (mrtvého brouka myslím moc nepoužívám). Od shlédnutí první kapitoly si v kritických momentech v duchu opakuji mantru „prefrontální kortex, prefrontální kortex… “ a docela to pomáhá 🙂

2. kap. o emočním vývoji, hlavně o významu bezpodmínečného přijetí matkou: uvědomila jsem si svojí vlastní důležitost pro psychický vývoj mých dětí a snažím se podle toho chovat. Zároveň mi došlo, že narcistní, manipulativní sklony má nejen můj manžel, ale i jeho sestra a bratr (oba v současné době rozpadnuté vztahy s partnery i s rodiči), což opravdu potvrzuje teorii příčiny v dětství.

3. kap. mě přes svojí počáteční teoretickou náročnost ve finále rozplakala, protože jsem si uvědomila, že mě na mém muži vždycky fascinovalo právě to jeho „osvícení“ v každé situaci, nalezení řešení každého problému, pragmatické postupy k cíli beze strachu, snaha naplnit každou fantazii, odvaha vrhat se do neznámých činností ala “všechno umím, všechno znám”, což zjevně naplňuje znaky určité psychopatie…

4. kap. o hranicích – moje zásadní téma (pochopitelně, kdybych byla schopná správně nastavit si hranice a ty si udržet, tak v tomto kurzu nejsem), ale co mě totálně ohromilo je fakt, že svoje hranice netřeba vysvětlovat – to je ten okamžik, proč mi ty hranice manžel neustále proráží, protože ohledně nich argumentuju, vysvětluju proč to tak chci a proč si myslím, že na to mám právo. A můj velice argumentačně zdatný manžel mi ty argumenty rozfoukává na první dobrou…

Kurz pohanit co se důvěry týče

Podělím se tu s vámi o telefon s mojí mamkou, dnes probíhal klidně ( i to se někdy stává, není závislé na mém rozpoložení, ale na rozpoložení mojí mámy, co se do útoků týče). Mimo jiné jsem jí říkala, že mi nyní zabere hodně času kurz, do kterého jsem se přihlásila, jehož upoutávkové video o “vině” z youtube jsem jí posílala ještě dříve, než jsem se přihlásila (bylo to po našem slovním konfliktu v telefonu, dnes mohu říci že nám fungoval plazí mozek myslím na 100pct a přepínací amygdala je opravdu za ty roky veliká). Nejdříve se snažila mi kurz pohanit co se důvěry týče, když jsem klidně a jistě odpovídala proč jsem se přihlásila, a vyjádřila své dobré pocity, a že určitě nelituji, říkala že mi to v práci bude určitě prospěšné. Odpovídala jsem že nejenom v práci, ale i v rodině, protože vztahy které mi nefungují nejsou jenom v práci….říkala hm… (překvapila mě že neútočí)…v dalším rozhovoru mi řekla na mojí otázku “proč někam nemůže jet když je zima” proč se tak hloupě ptám, odpověděla jsem jí že se neptám hloupě, a ať už mi to neříká, že mi to vadí. Její odpověď zněla že nejsem hloupá, a že to byla její hloupá poznámka. Zeptala jsem se jí kdy jsme spolu strávily čas přes noc, abychom se spolu mohly nasnídat a byly spolu delší čas a mohly se užít déle než jen dvě až tři hodiny u nějaké příležitosti…zapřemýšlela, a dostala se do vzpomínek, které jsou staré skoro 30 let. Považuji to za první pozitivní krok k naší změně.

Tvořím domov pro mé nejbližší

Hranice. Nejdůležitější na nich je pro mě je, že jsou moje. A protože jsou moje a zároveň těmi hranicemi chráním i své děti a našeho kamaráda pejska, postarám se o ně. Jak? Před tímto kurzem přišlo rozhodnutí odejít ze vztahu s agresorem. Během kurzu jsem se naučila komunikovat s agresorem. Kurz končí a já bez pocitu viny opouštím nefunkční rodinu, slovo rodina tomu nikdy nepatřilo. Viděla jsem během kurzu stejné reakce, když jsem po miliontépáté utíkala, ale jinýma očima. Už mi to nespadlo zpět k té lítosti, kdy jsem si říkala, ale ono to bude jednou dobrý. Na základě něčeho jsem se spolupodílela na nefunkčnosti našeho soužití a naivně čekala, že se to změní, nebo to někdo změní, chvílema jsem si myslela, že to zařídí sám Pán Bůh, to až mě uvidí v roli trpitelky. Tak to všechno nevyšlo. Ale teď vyšlo spoustu nových pozitiv. Nastavení hranic. Ukončení vztahu. Potřebné kroky v souladu s prefortálním kortexem a nikoliv s tím kořenem co mám vzadu a funguje to. Víkend trávím v novém bytě a tvořím domov pro mé nejbližší.

Jsem prý blázen jen

Tenhle kurz mi udělal velkou radost tím, že jsem zjistila, že nejsem blázen. DÍKY !!!

Cenu nepovažuji za vysokou

Cena kurzu mi přijde v poměru k množství informací, jejich zpracování a velkému rozsahu dost nízká, obzvlášť ve srovnání s jinými kurzy. Na druhou stranu, samotný kurz, i když bezesporu svojí velkou hodnotu má, bez osobních konzultací si myslím není možné plně využít potenciál, který v něm je, čímž se celková cena notně navýší, ale i tak cenu nepovažuji za vysokou nebo nepřiměřenou.

STRACH je moje nejhorší emoce

Hezký večer. Píši teď malou rekapitulaci. Pro mě je velkým přínosem to, že vím, kdy mi to v mozku spíná vepředu a kdy vzadu. Takže když to sepne vzadu: “Panebože, už je to tady zas”, umím přepnout na přední. A už to nemá takové důsledky na mě jako dříve. Jestli žiji nebo nežiji s člověkem s poruchou osobnosti nevím, nejsem na to vzdělaná, ale vím, že mám svobodné právo se rozhodnout jestli budu žít tak nebo tak. K pojmu bezpečná vina- snažila jsem se vybavit si nejnepříjemnější zážitek z dětství, kdy jsem si myslela, že vážně můžu i za druhou světovou, když něco neudělám. V 10 letech mě moje matka o prázdninách brzy ráno vzbudila s tím, že jestli za ní nepřijedeme s mou mladší sestrou do práce, tak se oběsí. Tečka. U postele plakala. Já jsem se svým Sobi 20 jela jako šílená Tour de France do mámino práce, kde mě čekala máti se slovy, no holčičky to není jen tak, pracovat se musí. Negativní emoce z věty, Já se oběsím, mám pořád, změnou k lepšímu je to, že necítím zodpovědnost za slova a možné činy toho druhého. Naposledy když jsem to slyšela od mého manžela jako jednu věc z jeho manipulativních technik, jsem poprvé cítila okamžitou potřebu bránit sebe před útokem. Jeho útokem na mě takovou primitivní technikou, kterou, kdyby někdo použil na něj, tak se asi bude smát. Nebude mít strach. STRACH je moje nejhorší emoce, kterou jsem během tohoto kurzu dokázala rozpoznat a které se bráním.

Zůstala jsem v klidu

Kritik zjistil, že jsem koupila nový smetáček a lopatku.
K: Neměla jsi kupovat nový smetáček a lopatku !
Já: Proč myslíš, že jsem neměla kupovat nový smetáček a lopatku ?
K: Ještě máme a jsou ještě dobré.
Já: Ty myslíš, že jsou ještě dobré?
Kritik na mě obrací svůj zrak a kroutí hlavou : Ježišmarjá … A UŽ MLČÍ !!!!!!!
Ještě příště udržím výšku hlasu. Je možné, že se vám to někomu bude zdát jako prkotina, ale já bych toho dřív nebyla schopná. Abych udržela klid, naučila jsem se buď jeho poznámky ignorovat nebo nerozhodovat sama skoro o ničem.

Výživné doplaceno

Neuvěřitelné, doplatek výživného dnes přicestoval na účet.. 🙂

Pěknej nářez

Třetí kapitola je teda pěknej nářez a jsem zvědavá, jak se poperu s pracovním sešitem…těžší a těžší.

Přestat komunikovat

Jsem moc ráda, že jsem se do Kurzu přihlásila. Konečně jsem dokázala přestat s narcisem komunikovat. Odešla jsem od něj v záři a vždycky mě dokázal nějakým podlým způsobem zapojit do komunikace. Údajné pokusy o sebevraždu, tak reálně ztvárněné, že jsem z jednoho já měla záchvat arytmie, ale on byl ve skutečnosti opilej v posteli a v klidu spal, když jsem ho jela zachraňovat. Pláč, nadávky, výhružky, vydírání, dokonce i básně začal skládat … Párkrát jsem u něj přespala, ale vydržela jsem a nevrátila se. Opravdu vděčím jen a jen kurzu a Tomášovi, že jsem si uvědomila skutečnost …. že on se nezmění, že to tak prostě bude pořád, a že já to tak nechci a dokážu pro to něco udělat. Chci žít, chci svobodně dýchat, chci vídat přátele a kamarády, chci mít možnost vidět svoje dospělé děti kdy budu chtít, chci vychovávat malého syna v klidu a bezpečí, chci se vzdělávat, rozvíjet a plnit si svá přání. Já totiž můžu. Vím, že mě ještě čeká dlouhá cesta k uzdravení, ale teď v tuto chvíli mám pocit, že jsem doběhla maraton, že jsem to prostě dala a vydržela.

Důležitá sebereflexe

Ten kurz je božííí 🙂 Lekce větné rozbory mě dostala do naprostého úžasu, jsem nadšená z toho, že to co jsem si kdesi v hloubi duše myslela je pravda, zároveň znechucená z toho, jak některé věty s oblibou používám, ale zároveň mám naději, že to můžu změnit….

Bomba

Tak to je tedy bomba. Když tady v něčem tápu, tak další video mi na to odpovídá 🙂

Spraviť zo mňa blbku

Vďakabohu,že už na sebe pracujem dlhšiu dobu a vdaka tomuto kurzu to, čo som sa naučila počas konzultácií s Tomášom, už zdarně aplikujem do praxe. Konečne bublina pomaličky pľasne, a ja začínam vnímať realitu. Z práce som dnes konečne neprišla vyčerpaná. A to vďaka tomu, že som dnes dvom ľudom povedala narovinu, čo si o nich myslím, dokonca ked mi kolegyna povedala, že som mohla byť slušnejšia a ja jej nato, že som bola slušná, pretože som nenadávala, tak som pobavila dokonca aj šéfa, dokonca so mnou i súhlasil.
Exmanželovi som dnes s kľudom, bez zbytočných emocií a stresu povedala, že je nezodpovedný a nespoľahlivý, namiesto hádky, tým som ho úplne odrovnala, pretože som mu to krásne vyargumentovala, ked sa ma zase snažíl namotavať a spraviť zo mňa blbku.
Priateľovi som oznámila, že kým si nevyrieši situáciu doma, tak nech mi ani nepíše a že čo sa týka pomoci v domácnosti, čo sa mi ponúkol, nato som mu povedala,že nakoľko ho milujem, nebudem ho využívať ako inštalatéra či opravára…to znamená, vzala som mu možnosť stretávať sa so mnou a tým ma manipulovať, pokiaľ sam nebude vedieť, čo chce.
Fakt sa mi uľavilo.
Posledné dni som vyriešila situcie bez zbytočných konfliktov a bez toho, aby som niekomu alebo sebe ublížila. Teším sa z toho.
Inak ten prechod do reality bol bolestivý, plný stresu a strachu, môžem to prirovnať k absťáku, teda ešte som absťák nezažila, ale ak by som zažila, myslím že by som to prežívala nejak tak podobne.

Vlastním tempem

Dohnala jsem restíky po druhý týden, druhou kapitolu včetně. Oddechový sebereflexní čas se vyplatil. Jsem se sebou samoprošťourala a o to více to do sebe a do mě zapadá/vypadá. Opravdu skutečně přínosný kurzík.

Rezonovaly mi i šlapky na nohou

Právě jsem zkoukla první díl třetí serie….smekám..jsem totál ztracená….Než najdu ta svá temná zákoutí…asi mi uteče zbytek kurzu…Ale začíná mi to krásně zapadat…konečně…Rezonovaly mi i šlapky na nohou… Jdu spát, abych zmákla tu výtvarku zítra.. 🙂

Myslím, že jsem se dnes poprvé dokázala ubránit manipulaci

Myslím, že jsem se dnes poprvé dokázala ubránit proti manipulaci. Manipulátor šéfová, časový nátlak na moji osobu, kamarádský postoj, něco mi na ní fakt nesedí. I když někdy sedí až moc, ale necítím se dobře v její společnosti. Částečně jsem odmítla pozici na kterou by mě ráda dosadila. Dávám si s rozhodování na čas. Strašně moc mi něco říká, že na tu nabídku nemám přistoupit tak jak jí to vyhovuje. Ta pozice je zajímavá i platově, ale ne zase tolik. Není zajímavá protože bych byla pod neustálým dohledem dvou manipulativnách osob. Což nevím jestli by byl studijní materiál anebo sebevražda. Já vím, že tam něco dost krutě nehraje.

Obhájila jsem svůj klid

Manžel mi telefonuje: Řekl jsem, že mu zítra odpoledne hodiny předáš.
Já: Aha. A jak to víš?
Manžel: No, můžeš, ne?
Já: Ještě nevím v kolik budu hotová.
Manžel: Tak si to zařídíš, ne?
Já: Myslíš, že si doktor nechá diktovat, v kolik budu hotová?
On: Nojo, tak já to udělám jinak.
Vítězství – zítra se nemusím stresovat, jestli to stihnu. Obhájila jsem svůj klid :-D.

No mazec

Druhá kapitola, no mazec.

Ten praktický návod, ten mi chyběl

Jsem opět hodně ráda za pojetí celého tohoto týdne. Když si promítnu svůj život zpět, máma žila s narcisem a její přístup byl sebeobětující. Říkala nám, že hlavní úlohou ženy je uvařit a uklidit, že to je to co od ní muž vyžaduje. To znamená být manželkou. V tom ona měla svoje sebevědomí. Strašně se to ve mě příčilo, přeci vztah nemůže být jenom o tom. No moje vzdušné zámky se rozplynuly když jsem spadla do reality zvané Manžel okupant a vyděrač. A od té doby jsem hledala jaká že ta úloha ženy tedy je, jak ty vztahy mají fungovat, neboť se mi i ta moje představa sesypala v procitnutí, že můj vztah k němu rozhodně nebyl OK od počátku, a tak nastal boj. Jak mít lásku. Jaký je ten správný postoj, vztah k lidem jako je táta či Manžel, vztah s nimi mít nelze, nenávist není to co bych v sobě chtěla nosit…………jak tedy???? Musím říci, že tato kapitola je dokreslení odpovědi, které hledám. Jak se s těmito lidmi vypořádat ku prospěchu obou stran – ten praktický návod, ten mi chyběl.

Au, to bolí

Tak mňa zas “vzalo” video, o tom, ako sa snažia agresori preraziť hranice, nakoľko som si to v tom čase práve zažila a dosť agresívne. Teraz sa mi rodina otočila chrbtom, nemajú záujem o normálnu komunikáciu a vyriešenie.. Vlastní rodičia a brat mnou pohrdaju, vyčítajú mi že si ich nevazim a že ich nemám rada a ja si ich vážim a mám ich stále rada. Oni to nevidia. Au, to bolí, ja sa bojím, že sa s týmto nikdy nezmierim, mám strach že ešte len teraz sa začnú vyplavovat rôzne veci, že sa s tým nevyrovnam nikdy.

Kurz není jenom výukou nějakých metod jak odpálkovat a zneškodnit protivníka

Musím přiznat a zde se vyznat z toho, že po zhlédnutí tohoto videa se celou mou osobou prohnala vlna velmi libých emocí. Chci poděkovat Tomášovi za jeho pojetí, za jeho projev-procítěný, za to, že je člověkem, který má to co učí zažito. Za to, že tento kurz není jenom výukou nějakých metod jak odpálkovat a zneškodnit protivníka, ale boj s protivníkem je zde v pojetí a kontextu celého smyslu života, změny nás samých, hlubokého sebepoznání, teprve následně a vlastně i v důsledku toho, vyrovnáním se s osobou manipulanta. Přiznám se, že Tomášovo přístup mě velmi mile překvapil a budí ve mě opravdový respekt a úctu. Děkuji.

Kdy jsem chtěla mít alespoň chvilku klidu

Tak jsem se konečně dostala k videu o vztazích postavených na vině. Ještě jsem neotevřela pracovní sešit, protože jsem aktuálně úplně vykolejená z toho videa. Velice intenzivně se mi vrátily všechny vzpomínky na ty chvíle, kdy jsem chtěla mít alespoň chvilku klidu.

Ta jeho chapadla jsou zrůdná

….milé oslovení,….jak chce vše hezky v klidu, nechce ty hranice, tu obranu, ale chodit se mnou na kafe, ..blabla. Ale JÁ vše bořím…. Dnes jsem se dozvěděla o těch manipulacích. Padlo to na mě večer a pobrečela jsem si. Ta jeho chapadla jsou zrůdná… Čeká mě brzy pár obtížných kroků s nejistým výsledkem a podle toho budou nasledovat další vynucená opatření.

A má naivita

A má naivita, že s chytrým člověkem se dá vždycky rozumně domluvit…. ze jsou přece všichni ve své podstatě stejně empatičtí, jako já.

Výbuch přetlakovaného papiňáku

Dnes jsem “studiu” dala málo a moc nestíhám. Pouze na cestách jsem poslouchala stažená videa, po částech, jak čas dovolil. Těším se, že o víkendu doženu, co bude třeba…. Tomášův příběh o neplatiči faktury mi inspirativně vstoupil do života… Poprvé se vůči narcisovi, na závěr naší vzájemné diskuse – z mé strany nežádoucí – projevil plazí mozek…. padaly ze mě na jeho hlavu z uctivé vzdálenosti slova, která si do rámečku jistě nedal (sama jsem byla překvapená, kde se to ve mě vzalo) a odvážně jsem mu řekla, tedy spíš zařvala, že jestli se ke mě přiblíží, dostane pár facek…. po chvíli se otočil, něco brumlal spíš tak pro sebe, nebylo mu rozumět a odešel…. v noci napsal po delší době docela slušný email … nemyslím si, ze je vyhráno, ale asi koukal, co to ve mě dříme….. doteď byl slovní i fyzický agresor on…. kéž si to už nemusíme zopáknout, nemám ve zvyku se takto na veřejnosti projevovat a vůbec ne tímto způsobem řešit problémy…. sama se divím, kde se to vzalo… asi výbuch přetlakovaného papiňáku s opotřebovaným pojistným ventylem.

Čo to je

Emocie + hranice… kedysi som ani nevedela, čo to je…vedela som len to, že emócie je niečo zlé,čo treba skrývať a potláčať…. inak budem za “blázna”.. Momentálne sa s tým učím fungovať, teším sa z toho…