Co je bezpečná vina?


Pod příspěvkem na FB se objevil dotaz, co znamena “Bezpečná Vina”. Díky Ále za stručné a při tom naprosto vyčerpávající vysvětlení. Sám bych to neformuloval lépe.

Přepis: Prožívat pocity viny je normální. (tady jenom pozor na tu abstrakci a vzpomeňte si na nejagresivnější frázi z kurzu). Bohužel často nevhodnou výchovou – neadekvátními tresty za prohřešky – se stane, že člověk se snaží pocitům viny vyhýbat, případně ji hází na ostatní. Pro něj je vina nebezpečná záležitost. Pokud mu ale někdo ukáže, že je možné vinu si přiznat, uvědomit si ji, tak tím pádem bude schopen se k problému postavit (reagovat na něj a konstruktivně řešit, ne jen se snažit viny zbavovat za každou cenu i za cenu devastace osob ve svém okolí). Prožívá tak vinu bezpečně (vina tak už není něčím, čeho je potřeba se zbavit) a je schopen se nenechat vinou paralyzovat (když není agresor, tak se viny nezbavuje, ale ta jej paralyzuje) a případně odpinknout vinu (resp. nepříjmout neoprávněné obvinění), kterou na něj hází někdo jiný a nepatří mu.
 

Jeden názor na “Co je bezpečná vina?

  1. Ála napsal/a:

    Ano, tady by bylo namístě použít ne “normální” , ale třeba ” je v pořádku”. Chápu, fráze “Jsi normální?..” je právě ta nejagresivnější..
    Ála

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.